Wydarzenia


2011

Styczeń to tradycyjnie miesiąc odwiedzin rodzin w czasie Wizyty Duszpasterskiej, katolickie rodziny naszej Parafii z wielką serdecznością i życzliwością przyjmowały księży w swoich domach.

11 lutego we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes została odprawiona Msza św. w intencji chorych z udzieleniem Sakramentu Namaszczenia Chorych. Księża odwiedzili także chorych w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Hospicjum w Nowogrodźcu udzielając sakramentu Namaszczenia Chorych.

W dniach od 17 do 24 lutego odbyła się z naszej Parafii Pielgrzymka do Ziemi Świętej, w której z naszej Parafii z Księdzem Proboszczem wzięło udział 28 osób.

2010

Styczeń to czas odwiedzin rodzin przez duszpasterzy. Ks. Krzysztof Słabicki, Ks. Sławomir Dębowiak i Ks. Artur Szumski odwiedzili chrześcijańskie rodziny naszej Parafii.

16 stycznia w Hali sportowej I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu odbyło się kolejne już X Spotkanie Opłatkowe dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin pod przewodnictwem Biskupa Legnickiego Stefana Cichego, tym razem nasza parafia przygotowywała oprawę liturgiczną i muzyczną. Dzięki naszej Służbie Liturgicznej i chórowi „Harmonia” wszystko udało się bardzo dobrze.

23 stycznia 2010 r. odbyła się I Zabawa Opłatkowa, zorganizowana przez księży i Radę Parafialną. W zabawie wzięło udział ponad 200 osób i zebrano 13.830,00 PLN przeznaczonych na uruchomienie zegara na wieży kościoła parafialnego.

W czasie Wielkiego Postu na praktykę do naszej parafii został skierowany przez Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy dk. Krzysztof Sieradzki, który pochodzi z pobliskiego Lwówka Śląskiego.

W Wielki Piątek – 2 kwietnia po raz pierwszy ulicami Nowogrodźca odbyła się Droga Krzyżowa. Była ona poświęcona Słudze Bożemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w rocznicę śmierci. W prowadzenie poszczególnych stacji Drogi Krzyżowej pod przewodnictwem Ks. Sławomira Dębowiaka włączyli się parafianie – dzieci, młodzież i dorośli, reprezentujący różne stany i środowiska naszej Parafii. Strażacy nieśli krzyż, Straż Miejska i Policja zabezpieczała trasę Dogi Krzyżowej. Wiele osób w tej popołudniowej godzinie wzięło udział w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Wszyscy uczestnicy w wielkim skupieniu i pobożności przeżywali tą niezwykła formę modlitwy.

10 kwietnia odbyła się Pielgrzymka do Trzebnicy do grobu św. Jadwigi Śląskiej, która ma zostać Patronką Miasta i Gminy Nowogrodziec. W pielgrzymce wzięło udział 96 osób na czele z Ks. Dziekanem Krzysztofem Słabickim.

17 kwietnia odbyło się Dekanalne Spotkanie Parafialnych Zespołów Synodalnych Dekanatu Nowogrodziec. Na to Spotkanie przybył Sekretarz Generalny I Synodu Diecezji Legnickiej Ks. dr hab. Bogusław Drożdż, który przewodniczył Mszy św. w kościele parafialnym św. Ap Piotra i Pawła w Nowogrodźcu, a następnie obradom w Szkole Podstawowej im. Bolesława Chrobrego w Nowogrodźcu.

W spotkaniu wzięły udział Zespoły Synodalne wraz z Księżmi Proboszczami z Parafii: Nowogrodziec, Brzeżnik, Gierałtów, Gościszów, Ocice, Włodzice Wielkie i Zebrzydowa – ponad 70 uczestników.  

W dniach 20 kwietnia – 5 maja odbyła się Parafialna Pielgrzymka do Maryjnych Sanktuariów Europy: Fatimy, Lourdes i La Salette.

 

Pielgrzymka do Fatima

Lourdes - Montserrat - La Salette

dodatkowo zwiedzanie: Avignonu, Barcelony, Saragossy, Madrytu,  Avili, Salamanki, Lizbony, Batalii,  Santiago de Compostella, Burgos, Carcassone, Monaco.

 

Termin: 20. kwiecień – 5. maj 2010 r.

 

1 dzień20.04.2010 - wyjazd  z Nowogrodźca w godzinach wieczornych, przejazd przez Niemcy, Austrię do Francji

2 dzień21.04.2010 - przejazd do La Salette, całodzienny pobyt w Sanktuarium Płaczącej Madonny w przepięknej scenerii alpejskiej. Msza Św. w Bazylice. Obiadokolację i nocleg ( 1 ).

3 dzień 22.04.2010 - po śniadaniu przejazd do Hiszpanii. Po drodze Msza Św. w Avignonie, obejrzenie Pałacu Papieskiego. Obiadokolacja i nocleg ( 2 ) w jednej z nadmorskich miejscowości na Costa Brava.

4 dzień 23.04.2010 - po śniadaniu wyjazd do największego Sanktuarium w Katalonii - Montserrat. Msza Św. na terenie Sanktuarium – zwiedzanie Sanktuarium. Wyjazd do Barcelony – spacer po Barcelonie: Las Ramblas, kolumna Krzysztofa Kolumba, Sagrada Familia. Obiadokolacja i nocleg ( 3 ) na Costa Brava.

5 dzień 24.04.2010 - po śniadaniu przejazd do Madrytu, po drodze postój w Saragossie, zwiedzanie: Rynek i Bazylika Czarnej Madonny del Pilar. Msza Św. w kaplicy przy Bazylice w Saragossie. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Madrytu ( 4 ).

6 dzień 25.04.2010 - po śniadaniu zwiedzanie Madrytu: wizyta w Muzeum Prado, spacer po stolicy Hiszpanii, obejrzenie Pałacu Królewskiego z Teatrem Królewskim, Piaza de Mayor, Piaza de Espania wraz pomnikiem Don Kichota. Msza Św. w hotelu. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Madrytu ( 5 ).

7 dzień 26.04.2010 - po śniadaniu przejazd do Avili – postój w mieście św. Teresy- Msza Św. w Avili, przejazd do Salamanki, krótki postój na Rynku w Salamance, przejazd do Portugalii, obiadokolacja i nocleg ( 6 ) w hotelu w Fatimie.

8 dzień 27.04.2010 - rano Masza Św. na terenie Sanktuarium, po śniadaniu zwiedzanie wioski Aljustrel, w której mieszkała trójka dzieci, którym ukazała się Matka Boska w Fatimie. Przejście Drogą Krzyżową. Udział w wieczornym Nabożeństwie Różańcowym i procesji. Obiadokolacja, nocleg ( 7 ) w Fatimie.

9 dzień 28.04.2010 - rano Masza Św. na terenie Sanktuarium , śniadanie, przejazd do Lizbony – zwiedzanie miasta: renesansowy klasztor Hieronimitów, słynna wieża Belem, pomnik Odkrywców. Obiadokolacja, nocleg w Fatimie ( 8 ).

10 dzień 29.04.2010 - rano po śniadaniu, wyjazd do Santiago de Compostella, miasta – ośrodka kultu religijnego św. Jakuba. Po drodze postój w Batalhi, miasteczka słynącego z klasztoru – arcydzieła portugalskiego gotyku. W Santiago de Compostella zwiedzanie Katedry – perły sztuki sakralnej, Masza Św. Obiadokolacja i nocleg (9 ) w  Santiago de Compostella.

11 dzień 30.04.2010 - po śniadaniu, przejazd do Burgos, zwiedzanie Starówki i Katedry. Obiadokolacja, nocleg (10 ) w okolicy Burgos. Mszy Św. w hotelu.

12 dzień1.05.2010 - po śniadaniu przejazd do Francji do Lourdes. Wieczorem Msza Św. oraz udział w Nabożeństwie Różańcowym w Sanktuarium, Obiadokolacja i nocleg ( 11 ) w hotelu w Lourdes.

13 dzień – 2.05.2010 - poranna Masza Św. w Sanktuarium, śniadanie, całodzienny pobyt w Sanktuarium: Msza Św. w Grocie Objawień, Droga Krzyżowa, wieczorem udział w Procesji Różańcowej Sanktuarium w Lourdes. Obiadokolacja i nocleg ( 12 ).

14 dzień 3.05.2010 - poranna Masza Św. w Sanktuarium, śniadanie, przejazd Lazurowym Wybrzeżem. Obiadokolacja, nocleg ( 13).

15 dzień - 4.05.2010 - po śniadaniu przejazd przez Monaco – krótki postój na zwiedzanie miasta. Wyjazd w drogę powrotną do kraju. Przejazd nocny przez Niemcy.

16 dzień 5.05.2010 -  przyjazd do Polski w godzinach południowych

Cena – 400 Euro + 1500 zł = 3100 zł.      Na wstępy objęte programem należy mieć 30 Euro

 

Świadczenia:

  • przejazd autokarem Lux                                              
  • 13 noclegów                                                                               
  • 13 śniadań + 13 obiadokolacji:                                                   
  • opieka przewodnika – pilota                                                      
  • ubezpieczenie KL + NNW

                                            

W Fatimie Ksiądz Krzysztof Słabicki kupił figurę Matki Bożej Fatimskiej, która została umieszczona w kościele parafialnym. Podest do figury wykonał stolarz Pan Rudolf Szewczyk.

Od 13 maja w naszej Parafii będą odbywały się Nabożeństwa Fatimskie.

5 i 6 maja w naszym kościele parafialnym, który jest kościołem dekanalnym gościliśmy figurę św. Jana Marii Vianneya, która z racji Roku Kapłańskiego, nawiedzała parafie dziekańskie naszej Diecezji. Figura przybyła do naszego kościoła z Lubania wieczorem 5 maja, przywiózł ją Ks. Dziekan Mieczysław Jackowiak z Lubania, po przywitaniu figury św. Jana Marii Vianneya, została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem Wicedziekana Dekanatu Nowogrodziec Ks. Edwarda Franczaka, homilię wygłosił Ojciec Duchowny Dekanatu Nowogrodziec Ks. Ryszard Jerie, zgromadzili się wszyscy prezbiterzy Dekanatu Nowogrodziec. Po Mszy św. odbyło się czuwanie wiernych zakończone Apelem Jasnogórskim. 6 maja do godz. 16.00 odbywało się modlitewne czuwanie przy figurze, poszczególne wspólnoty parafialne gromadziły się ze swoimi Księżmi Proboszczami. O godz. 10.30 odbyła się Msza św. dla Parafii Brzeźnik, Ocice, Zebrzydowa – Mszy św. przewodniczył Ks. Kan. Wilhelm Ogaza – proboszcz z Zebrzydowej, homilię wygłosił Ks. Kan. Jerzy Marczak – proboszcz z Ocic, a w koncelebrze uczestniczył Ks. Andrzej Gołąb – proboszcz z Brzeźnika. O godz. 12.00 odbyła się Msza św. z udziałem wspólnot parafialnych z Włodzic Wielkich i Kotlisk oraz dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu i Gimnazjum w Nowogrodźcu. Mszy św. przewodniczył Ks. Janusz Leszczyński – proboszcz z Włodzic Wielkich, homilię wygłosił Ks. Remigiusz Tobera - proboszcz z Kotlisk. O godz. 16.00 Mszą św. pod przewodnictwem Ks. Kan. Krzysztofa Słabickiego – Dziekana Dekanatu Nowogrodziec pożegnano figurę św. Jana Marii Vianneya. Została ona przewieziona przez Księdza Dziekana Krzysztofa Słabickiego do Lwówka Śląskiego do Parafii Dziekańskiej i przekazana Księdzu Krzysztofowi Kiełbowiczowi Dziekanowi Dekanatu Lwówek Śląski.

9 maja o godz. 9.00 odbyła się Uroczystość Pierwszej Komunii św. w naszej Parafii – 54 dzieci kl. II po raz pierwszy uczestniczyło w pełni w Uczcie Eucharystycznej.     

W połowie maja zamontowano nowy kamienny ołtarz soborowy i ambonkę (lektorium) w kościele parafialnym. Ołtarz i ambonka wykonane są z piaskowca i granitu, przy montażu trzeba było użyć widłaka ciągnikowego wypożyczonego od Pana Tadusza Zarembeckiego z Firmy „Wojtek”, który po specjalnej konstrukcji z drewna wjechał do prezbiterium i umieścił ważący ponad 2 tony ołtarz.

Ołtarz i ambonkę wykonała firma Pana Krzeszowca z Bolkowa, zaś piaskowiec zakupiono w Bolesławcu dzięki Panu Emilowi Jańskiemu. Stary drewniany ołtarz soborowy wykonany w latach 70-tych XX wieku, był już zniszczony, a poza tym w kościele parafialnym w Nowogrodźcu trzeba było zamontować ołtarz na stałe, który byłby ozdobą prezbiterium.

Stary ołtarz został ofiarowany do kościoła w Niwnicach, Parafia Kotliska, Dekanat Nowogrodziec.

W dniach 20 – 24 maja odbył się II Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla. W Festiwalu, który obywał się w kościele parafialnym odbyły się trzy koncerty: w piątek – Muzyka Sakralna w wykonaniu Włodzimierza Rucińskiego – organy i Krzysztofa Adamca – wiolonczela, w sobotę – Muzyka i Humor Żydowski i w niedzielę – Koncert Galowy – Muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu pianisty z USA Kevina Kennera.

27 maja odbyła się w naszej Parafii Uroczystość Bierzmowania. 216 osób młodzieży z Dekanatu Nowogrodziec przystąpiło do Sakramentu Dojrzałości Chrześcijańskiej. Uroczystości przewodniczył i Sakramentu Bierzmowania udzielił J. E. Biskup Marek Mendyk – Biskup Pomocniczy Legnicki.

3 czerwca obchodziliśmy doroczną Uroczystość Bożego Ciała i procesję z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy ulicami naszego Miasta.

5 czerwca z naszej Parafii udała się grupa młodzieży z Ks. Sławomirem Dębowiakiem do Lednicy na coroczne spotkanie młodych.

W dniach 6 – 14 czerwca 2010 roku przeżywaliśmy w naszej Parafii Misje Św., które poprowadzili Księża Salezjanie – pod przewodnictwem Ks. Roman Hamnego – Dyrektora Referatu Misyjnego Księży Salwatorianów z Wrocławia.

Plan Misji Świętych:

„Bądźmy świadkami Miłości”

 

Misje Święte

Parafia

św. Apostołów Piotra i Pawła

Nowogrodziec

6 – 13 czerwca 2010 roku

 

Niedziela – 6.06.2010r.

Dzień rozpoczęcia Misji św.

„Posłał mnie, by głosić dobrą nowinę ubogim” (Iz 61,1)

 

  700 – kościół parafialny – Msza św. na rozpoczęcie Misji św.

                  • Powitanie Misjonarzy

                  • Przekazanie stuły

                  • Nauka misyjna

  900 – kościół św. Mikołaja – Msza św. z nauką ogólną

  900 – Zabłocie – Msza św. z nauką ogólną

1030 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

1200 – kościół parafialny – Msza św. z nauką dla dzieci

1800 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

2100 – Dzwon pokutny i Apel Jasnogórski.

 

Poniedziałek– 7.06.2010r.

Dzień zmarłych

„Ja jestem zmartwychwstanie i życie.

Kto we Mnie wierzy, choćby i umarł, żyć będzie” (J 11,25)

 

  900 – kościół św. Mikołaja – Msza św. z nauką ogólną

  900 – spotkanie w Szkole Podstawowej dla dzieci

  930 – spotkanie w Szkole Podstawowej dla dzieci

1030 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

1130 – spotkanie w Gimnazjum dla młodzieży

1200 – spotkanie w Gimnazjum dla młodzieży

1600 – Zabłocie – Msza św. z nauką ogólną

1630 – kościół parafialny – Msza św. z nauką dla dzieci

1800 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

1900 – Nabożeństwo za zmarłych z procesją na cmentarz

2100 – Dzwon pokutny i Apel Jasnogórski.

 

Wtorek– 8.06.2010r.

Dzień małżeństwa i rodziny

„Już nie są dwoje lecz jedno ciało.

Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela” (Mt 19,6)

 

  900 – kościół św. Mikołaja – Msza św. z nauką ogólną

  900 – spotkania w Szkole Podstawowej dla dzieci

  930 – spotkania w Szkole Podstawowej dla dzieci

1030 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

1130 – spotkanie w Gimnazjum dla młodzieży

1200 – spotkanie w Gimnazjum dla młodzieży

1600 – Zabłocie – Msza św. z nauką ogólną

1630 – kościół parafialny – Msza św. z nauką dla dzieci

1800 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

1900 – nauka stanowa dla rodziców

2100 – Dzwon pokutny i Apel Jasnogórski.

 

Środa– 9.06.2010r.

Dzień chorych – odwiedziny chorych w domach

„Wszystkie troski wasze przerzućcie na Niego,

gdyż Jemu zależy na was”  (1 P 5,7)

 

  900 – kościół św. Mikołaja – Msza św. z nauką ogólną

1030 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną i Namaszczeniem chorych

1600 – Zabłocie – Msza św. z nauką ogólną i odnowieniem przyrzeczeń małżeńskich

1800 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną i Namaszczeniem chorych

1900 – nauka stanowa dla małżeństw niesakramentalnych

2100 – Dzwon pokutny i Apel Jasnogórski.

 

Czwartek – 10.06.2010r.

Dzień kapłaństwa

„Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo” (Mt 9,38)

 

900 – kościół św. Mikołaja – Msza św. z nauką ogólną

1030 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

1600 – Zabłocie – Msza św. z nauką ogólną

1800 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną,

        zakończenie oktawy Bożego Ciała

2000 – nauka stanowa dla młodzieży

2100 – Dzwon pokutny i Apel Jasnogórski.

 

Piątek – 11.06.2010r.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jazusa

Dzień pojednania i przebłagania

„Jeśli przebaczycie ludziom ich przewinienia,

i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski” (Mt 6,14)

 

  830 – 900 – spowiedź św. w kościele św. Mikołaja

  900 – kościół św. Mikołaja – Msza św. z nauką ogólną

  900 – 1030 – spowiedź św. w kościele parafialnym

1030 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

1530 – 1600 – spowiedź św. w Zabłociu

1600 – Zabłocie – Msza św. z nauką ogólną

1600 – 1800 – spowiedź św. w kościele parafialnym

1630 – Msza św. z nauką dla dzieci

1800 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

1900 – kościół parafialny – Nabożeństwo przebłagalne

1930 – 2000 – spowiedź św. dla młodzieży

2000 – Msza św. z nauką misyjną dla młodzieży

2100 – Dzwon pokutny i Droga Krzyżowa ulicami miasta.

 

Sobota

Dzień maryjny

„Oto błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia” (Łk 1,84)

 

900 – kościół św. Mikołaja – Msza św. z nauką ogólną

1030 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

1200 – kościół parafialny – Msza św. dla rodziców z małymi dziećmi i błogosławieństwem dzieci

1600 – Zabłocie – Msza św. z nauką ogólną

1800 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

2100 – Dzwon pokutny i Apel Jasnogórski.

 

Niedziela

Dzień zakończenia Misji św.

„Nie daj Boże, bym się miał chlubić z czego innego, jak tylko z krzyża Pana naszego Jezusa Chrystusa” (Ga 6,14)

 

700 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

900 – kościół św. Mikołaja – Msza św. z nauką ogólną

900 – Zabłocie – Msza św. z nauką ogólną

1030 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

1300 – kościół parafialny – Uroczysta Msza św. z ustanowieniem św. Jadwigi Śląskiej Patronką Miasta i Gminy Nowogrodziec – przewodniczy Bp Stefan Cichy – Biskup Legnicki

1800 – kościół parafialny – Msza św. z nauką ogólną

           Uroczyste zakończenie Misji św. pod krzyżem misyjnym

 

W Misjach św. wzięło udział bardzo wielu parafian, skorzystali oni z Sakramentu Pokuty i Pojednania oraz Komunii św. Misje przygotowały nas do Uroczystości ustanowienia św. Jadwigi Śląskiej Patronką Miasta i Gminy Nowogrodziec. Na zakończenie Misji św. poświęcono nowy Krzyż Misyjny ustawiony przed kościołem parafialnym.

 

13 maja o godz. 13.00 rozpoczęła się Uroczysta Msza św., w czasie której Biskup Legnicki Stefan Cichy ogłosił decyzję Stolicy Apostolskiej - Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Wiary – iż Święta Jadwiga Śląska jest Patronką Miasta i Gminy Nowogrodziec. Po wcześniejszych zabiegach Burmistrza Nowogrodźca Pana Roberta Relicha i Rady Miejskiej w Nowogrodźcu, Biskup Legnicki na prośbę Burmistrza Nowogrodźca i Księdza Dziekana Dekanatu Nowogrodziec poprosił Stolicę Apostolską o ten przywilej dla naszej społeczności. Podniosła Uroczystość w kościele parafialnym w Nowogrodźcu była uwieńczeniem tych wszystkich starań. W Uroczystościach wzięli udział goście duchowni i świeccy, Władze Miasta na czele z Panem Robertem Relichem Burmistrzem Nowogrodźca i Panem Wilhelmem Tomczukiem Przewodniczącym Rady Miejskiej w Nowogrodźcu oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Miasta i Gminy Nowogrodziec. Po Uroczystościach w kościele odbywały się także uroczystości na Rynku Miejskim w Nowogrodźcu dla uczczenia 777-lecia Nowogrodźca, którego lokacja przypada na 1233 rok. Relikwiarz z Relikwiami św. Jadwigi Śląskiej został umieszczony w ołtarzu głównym kościoła w Nowogrodźcu.

W czasie uroczystości został także poświęcony nowy ołtarz soborowy w kościele parafialnym. Poświęcenia ołtarza dokonał Biskup Legnicki Stefan Cichy.

Na początku czerwca uruchomiono zegar na wieży kościoła parafialnego, a także wykonano nowe sterowanie dzwonów i kuranty na wieży kościelnej. Prace te wykonała Firma „ELEMIK” z Wrocławia i kosztowały one Parafię 20.000, 00 PLN

Od 14 do 20 czerwca została odmalowana i wysprzątana kaplica mszalna w Zabłociu, po ponad 20 latach funkcjonowania kaplicy ściany wymagały odnowienia i napraw, siłami parafian udało się wykonać ten remont. Szczególnie zasłużyli się przy nim: Adam Sudoł, Ireneusz Ślusarczyk, Andrzej Kołodziej, Krzysztof Kawałko, Stanisław Stachecki, Feliks Żądło, Krystyna Dul, Maria Dul i wielu innych. 

W dniu 21 czerwca w naszej Parafii gościliśmy dwóch Księży Neoprezbiterów: Ks. Arkadiusza Śliwińskiego i Ks. Krzysztofa Paszkiewicza, którzy wcześniej odbywali w naszej Parafii praktyki jako diakoni Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Księża Neoprezbiterzy na wszystkich Mszach św. udzielili błogosławieństwa prymicyjnego.

Także 21 czerwca odbył się odpust ku czci św. Jana Chrzciciela w kaplicy w Zabłociu – Sumę Odpustową sprawowali Księża Neoprezbiterzy: Ks. Arkadiusz Śliwiński i Ks. Krzysztof Paszkiewicz, który też wygłosił homilię odpustową.

27 czerwca pożegnaliśmy w naszej Parafii Ks. dra Artura Szumskiego, który został mianowany Proboszczem Parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Rybnicy koło Jeleniej Góry. Na jego Miejsce Biskup Legnicki skierował nowego wikariusza parafialnego Ks. Przemysława Tura, który przybył do nas z Parafii Narodzenia NMP w Złotoryi. Nowy wikariusz wprowadził się 28 czerwca.

 

27 czerwca odbył się w naszej Parafii II Festyn Parafialny. W czasie Festynu było wiele atrakcji kulinarnych, występy zespołów „Milikowianki z kapelą”, „Gościszowianki”, kabaretu „Grosik”. Odbyły się gry i zabawy dla parafian. Był mecz piłki nożnej księża – przedsiębiorcy. Na koniec odbyła się zabawa taneczna. Dochód z Festynu tak jak w ubiegłym roku przeznaczono na dalszą część kostki wokół kościoła parafialnego – zebrano 10.452,00 PLN.

 

29 czerwca przeżyliśmy doroczny Odpust Parafialny, ku czci Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uroczystą Sumę Odpustową odprawił Ks. Prałat Andrzej Jarosiewicz z Bolesławca, a kazanie odpustowe wygłosił Ks. Janusz Leszczyński z Włodzic Wielkich. W Uroczystości wzięli udział wszyscy księża z Dekanatu Nowogrodziec oraz zaproszeni goście: Ks. Prałat Dominik Drapiewski z Jawora i Ks. Zbigniew Dyl ze Słupa.

 

Od maja do lipca trwały prace przy remoncie pokrycia kopuły wieży kościoła parafialnego w Nowogrodźcu. Po przetargu, który wygrała firma „DEK-BUD” z Wojcieszowa, przystąpiono do pracy, która początkowo była przerywana przez niesprzyjające warunki atmosferyczne. Prace zakończono na początku lipca, kopuła otrzymała nowe pokrycie z blachy miedzianej, a także zakonserwowano wszystkie elementy drewniane, odnowiono krzyż na szczycie wieży i pozłocono kulę. Do kuli na wieży włożono informacje o Parafii i Mieście Nowogrodziec. Prace kosztowały 110.000,00 PLN z czego Parafia otrzymała dotację z Urzędu Miasta Nowogrodziec w wysokości 75.000,00 PLN.

 

Na przełomie czerwca i lipca wyłożono w kościele pomocniczym św. Mikołaja ławki tapicerką, pracę tą wykonał Pan Józef Falkiewicz z Gierałtowa.

Parafianie szczęśliwi – będą siedzieli na miękkim.

13 lipca odbyło się kolejne Nabożeństwo Fatimskie – to już trzecie w naszym kościele. Mszy św. przewodniczył Ksiądz Dziekan Krzysztof Słabicki, który też wygłosił homilię. Po Mszy św. został odmówiony Różaniec, a następnie odbyła się procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej wokół kościoła. Pomimo upału zgromadziło się wielu czcicieli Matki Bożej Fatimskiej.

Od 2 do 7 września odbyła się Pielgrzymka do Wilna do Matki Bożej Ostrobramskiej. 46 pielgrzymów z Ks. Sławomirem Dębowiakiem nawiedziło także Warszawę, Niepokalanów, Świętą Lipkę, Gieczwałd. Pielgrzymka była bardzo udana i wszyscy wrócili zadowolenie i wzbogacenie duchowo.

W drugiej połowie września położono kostkę brukową na podwórku Domu Parafialnego (Organistówki), prace te wykonali Nadzwyczajni Szafarze Komunii Św.: Adam Sudoł, Ireneusz Ślusarczyk, Krzysztof Makuch, Andrzej Kołodziej oraz Marian Kołodziej i Rafał Kołodziej.

Z dniem 20 września Biskup Legnicki Stefan Cichy wprowadził podział Diecezji Legnickiej na cztery rejony: legnicki, jeleniogórsko-kamiennogórski, lubińsko-polkowicki i bolesławiecko-zgorzelecki. Wyznaczył także Dziekanów Rejonowych i Ojców Duchownych dla poszczególnych rejonów. Dziekanem Rejonowym Rejonu bolesławiecko-zgorzeleckiego został mianowany Ks. Kanonik Krzysztof Słabicki, Proboszcz Parafii św. Ap Piotra i Pawła w Nowogrodźcu Dziekan Dekanatu Nowogrodziec, a Ojcem Duchownym został Ks. Kanonik Franciszek Molski ze Świeradowa.

Decyzją Biskupa Legnickiego z dniem 1 października z naszej Parafii został przeniesiony do Bolesławca do Parafii Wniebowzięcia NMP Ks. Przemysław Tur, zmiana ta wynikła z powodów braków kadrowych w Bolesławcu.

2 października 2010 r. odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, z naszej Parafii 50 członków Żywego Różańca z Księdzem Proboszczem Krzysztofem Słabickim uczestniczyło w tej Pielgrzymce.

Przez cały październik modliliśmy się wspólnie w kościołach naszej parafii odmawiając Różaniec.

16 października z okazji Uroczystości św. Jadwigi Śląskiej Patronki Miasta i Gminy Nowogrodziec została odprawiona uroczysta Msza św. z udziałem Władz Miasta i zgromadzonymi wiernymi w intencji wszystkich Gminy i Miasta Nowogrodziec.

1 listopada na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Sienkiewicza w ruinach kościoła Ofiarowania NMP została odprawiona koncelebrowana Msza św. w intencji wszystkich zmarłych spoczywających na tym cmentarzu. A przez miesiąc listopad w Nabożeństwach wypominkowych modliliśmy sie za zmarłych z naszych rodzin.

11 listopada odbyła się w naszym kościele parafialnym o godz. 10.30 Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, po Mszy św. przy pomniku na Rynku w Nowogrodźcu odbył się Apel poległych i oficjalne uroczystości ze złożeniem wieńców.

17 grudnia odbyło się kolejna Kolędowanie na Nowogrodzieckim Rynku w czasie którego Burmistrz Nowogrodźca Pan Robert Relich, Przewodniczący Rady Miejskiej Pan Wilhelm Tomczuk i Dziekan Dekanatu Nowogrodziec Ks. Krzysztof Słabicki złożyli życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia wszystkim mieszkańcom Gminy i Miasta Nowogrodziec.

26 grudnia w Święto Świętej Rodziny już po raz drugi odbyła się Msza św. w intencji Jubileuszy 50 i 25-lecia Sakramentu Małżeństwa zorganizowana przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Księdza Proboszcza.

2009

Nowy Rok 2009 rozpoczęliśmy w naszej parafii od odwiedzin duszpasterskich, Ks. Krzysztof Słabicki i Ks. Sławomir Dębowiak odwiedzili katolickie rodziny naszej parafii.

W miesiącu styczniu odbywał w naszej parafii praktykę diakońską dk Paweł Trajewski.

7 lutego w Bolesławcu odbyło się Spotkanie Opłatkowe osób niepełnosprawnych i ich rodzin pod przewodnictwem nowego Biskupa Pomocniczego Diecezji Legnickiej Marka Mendyka. Z naszej Parafii grupa autokarowa ok. 45 osób wzięła w tym spotkaniu udział.

W dniach 22 – 25 marca odbyły się Rekolekcje Wielkopostne, które wygłosił Ks. dr Mariusz Majewski – Sekretarz Biskupa Legnickiego.

W marcu i kwietniu odbywał praktykę wielkopostną dk Piotr Marciniak.

Coroczne spotkanie młodzieży w Niedzielę Palmową 5 kwietnia odbyło się w Legnicy, z naszej Parafii ponad 50 osób młodzieży wraz z Ks. Sławomirem Dębowiakiem i dk Piotrem Marciniakiem wzięło w nim udział.

W kwietniu po Świętach Wielkanocnych zostały odnowione ławki w kościele parafialnym, szczególnie zaangażowali się w te prace: Adam Sudoł, Ireneusz Ślusarczyk, Franciszek Kołodziej, Rafał Kołodziej, Wojciech Kołodziej, Feliks Izydorczyk, Franciszek Janeczko Andrzej Kowalski, Janusz Wasylik i Jerzy Herdzik. Następnie obito siedzenia ławek tapicerką, co wykonał tapicer Józef Falkiewicz z Gierałtowa.

         9 maja odbyła się w naszej parafii Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dla dzieci kl. II Szkoły Podstawowej. Rodzice dzieci ufundowali chodnik przez środek kościoła parafialnego, jako Dar Serca do naszego kościoła.

W dniach 16 – 24 maja odbyła się Pielgrzymka do Włoch, zorganizowana przez Ks. Dziekana Krzysztofa Słabickiego, w której wzięło udział prawie 100 osób z naszej Parafii, a także Władze Gminy i Miasta Nowogrodziec na czele z Panem Robertem Relichem Burmistrzem Nowogrodźca, Radni Gminy i Miasta Nowogrodziec na czele z Przewodniczącym Rady Panem Wilhelmem Tomczukiem, kombatanci oraz Chór „Harmonia”. W czasie Pielgrzymki odwiedziliśmy: Wenecję, Asyż, Rzym, Monte Cassino, San Giovanni Rotondo, Lanciano, Loreto i Padwę. W czasie Audiencji Generalnej 20 maja pielgrzymi spotkali się na Placu Św. Piotra w Rzymie z Papieżem Benedyktem XVI.

 

W dniach 29 – 31 maja odbył się w naszym kościele parafialnym - Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Muzyczny – Muzyka u Józefa Ignacego Schnabla.

Wystąpili: Kwartet smyczkowy DELOS, Orkiestra Parafialna pod dyrekcja Ks. Jerzego Kowolika oraz skrzypek Konstanty Andrzej Kulka.

6 czerwca odbyło się w naszej Parafii Bierzmowanie młodzieży kl. III Gimnazjum, którego udzielił Ks. Infułat prof. dr hab. Władysław Bochnak.

W niedzielę 14 czerwca przeżywaliśmy w naszej Parafii Msze św. prymicyjne trzech księży neoprezbiterów: Ks. Krzysztofa Sieradzkiego, Ks. Pawła Trajewskiego i Ks. Piotra Marciniaka, którzy wcześniej odbywali w naszej Parafii praktyki diakońskie. Udzielili oni błogosławieństwa prymicyjnego na wszystkich Mszach św.

W dniu 21 czerwca przeżywaliśmy odpust ku czci św. Jana Chrzciciela w Zabłociu, któremu przewodniczył i wygłosił słowo Boże Ks. Kanonik Emil Młynarski, Proboszcz Parafii we Włodzicach Wielkich, który z dniem 28 czerwca odchodzi na emeryturę.

Z dniem 27 czerwca do naszej Parafii przez Biskupa Legnickiego został skierowany drugi ksiądz wikariusz, a został nim Ks. dr Artur Szumski, który przybył do nas z Parafii MB Łaskawej w Polkowicach.

Doroczny odpust ku czci patronów naszej Parafii św. Ap Piotra i Pawła przeżywaliśmy w niedziele 28 czerwca, pod przewodnictwem Bp Marka Mendyka – Biskup Pomocniczy Diecezji Legnickiej. W tym dniu odbył się także   I Festyn Parafialny, w czasie którego wystąpił zespół „Milikowianki z kapelą”, kabaret „Grosik”, odbyła się loteria fantowa z główna nagrodą rowerem, było wiele atrakcji kulinarnych. Z festynu pozyskano 7.534,05 PLN, które zostaną przeznaczone na kostkę brukową przy kościele parafialnym. W czasie festynu swoja obecnością zaszczycił Bp Marek Mendyk.

 

W dniach 31 lipca – 9 sierpnia odbyła się Piesza Pielgrzymka z Bolesławca na Jasną Górę, w której wzięła udział grupa naszych parafian z Ks. Sławomirem Dębowiakiem. 9 sierpnia odbyła się autokarowa pielgrzymka do Częstochowy w związku z zakończeniem Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

2 sierpnia o godz. 10.30 w naszym kościele parafialnym odprawił Mszę św. prymicyjną Ks. Łukasz Mudrak, którego ojciec pochodzi z Nowogrodźca, a dziadkowie spoczywają na cmentarzu w Nowogrodźcu.

W miesiącu sierpniu rozpoczęły się prace przy odnowieniu elewacji wieży kościoła parafialnego, po przeprowadzeniu przetargu, prace zostały zlecone Firmie ALTAPLAN Sp. z o.o. z Wrocławia. Planowany koszt remontu to 400 tysięcy PLN.  

Prace przy remoncie trwały aż do listopada, ale efekt jest widoczny. Ogromną wdzięczność wyrażamy Władzom Miasta, które udzieliły dotacji na remont wieży w wysokości 75% wartości prac.

W miesiącu wrześniu praktykę w naszej Parafii odbywał dk Arkadiusz Śliwiński.

W 3 października w pierwszą sobotę miesiąca odbyła się Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca do Krzeszowa, w której pod przewodnictwem Ks. Dziekana Krzysztofa Słabickiego wzięło udział 53 osoby – członków Żywego Różańca.

W niedzielę 18 października gościliśmy w naszej Parafii Ks. Władysława Kozioła – Misjonarza Oblata, który pracuje w Kamerunie.

7 listopada odbył się 10 Bal Charytatywny zorganizowany przez Stowarzyszenie Rodzin Katolickich przy naszej Parafii.

Jak co roku 6 grudnia obchodziliśmy odpust ku czci św. Mikołaja w kościele pomocniczym w Nowogrodźcu p.w. św. Mikołaja – Mszy św. odpustowej i kazanie wygłosił Ks. dr Andrzej Zombra – wicedyrektor Caritas Diecezji Legnickiej.

Rekolekcje adwentowe w dniach 6 – 9 grudnia poprowadził Ks. dr Andrzej Ziombra.

6 grudnia św. Mikołaj w naszej Parafii obdarował dzieci ponad 600 paczkami, to dzięki dobroci naszych parafian, którzy wsparli św. Mikołaja słodyczami i zabawkami.

20 grudnia na nowogrodzieckim rynku odbyła się „Kolęda na Nowogrodzieckim Rynku”, w czasie której życzenia Świąteczne złożyli Pan Robert Relich Burmistrz Nowogrodźca i Ks. Dziekan Krzysztof Słabicki.

W niedzielę 27 grudnia w Uroczystość Świętej Rodziny, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich w naszej Parafii zorganizowało Jubileusze Małżeńskie – 25-lecia i 50-lecia małżeństwa, w której to uroczystości wzięło udział 4 pary 50-latków i 8 par 25-latków. Po Mszy św. w intencji Jubilatów obył się poczęstunek w salce na plebani.

2008

Prawie cały styczeń przebiegł na odwiedzinach duszpasterskich w czasie Kolędy. Większość mieszkańców parafii zaprosiła księży do swoich domów, aby otrzymać Boże błogosławieństwo.

26 stycznia 2008r. w Bolesławcu odbyło się Opłatkowe Spotkanie dla Osób Niepełnosprawnych, z naszej Parafii udała się grupa autokarowa osób niepełnosprawnych. Uroczystościom przewodniczył Ksiądz Prałat Marek Mendyk, delegat Biskupa Legnickiego.

Na plebani w dalszym ciągu trwa remont, została wyremontowana kuchnia i łazienka na parterze plebanii.

19 lutego 2008r. odbyła się Wieczysta Adoracja w naszej Parafii, wielu parafian przez cały dzień przychodziło, aby adorować Jezusa w Eucharystii.

Od 13 do 16 marca 2008 r. trwały Rekolekcje Wielkopostne, które poprowadził O. Józef Trybal – Franciszkanin. W ramach Rekolekcji uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu wystawili w kościele „Misterium wielkopostne o Krzyżu”, które przygotowały Pani katechetka Lidia Dul i nauczycielka muzyki Pani Renata Dziuba.

W Niedzielę Palmową (16 marca 2008r.) 50 osób młodzieży z naszej Parafii wraz z Ks. Pawłem Jaguszem i Panią katechetką Haliną Turek, wzięło udział w spotkaniu młodych w Zgorzelcu, spotkaniu przewodniczył Biskup Legnicki Stefan Cichy.

W miesiącu kwietniu dokończono remont w pokojach gościnnych na plebanii.

13 kwietnia 2008r. odbyło się pierwsze spotkanie Parafialnego Zespołu Synodalnego, w związku z I Synodem Diecezji Legnickiej.   

20 kwietnia 2008r. w naszej Parafii gościły Siostry Adoratorki Krwi Chrystusa, które po Mszach św. wygasiły konferencje na temat św. Marii de Mattias, założycielki Zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, która to została wybrana na patronkę Bolesławca i okolic.

26 kwietnia 2008r. odbył się w Nowogrodźcu Finał Turnieju Piłki Halowej Ministrantów Diecezji Legnickiej, który to rozpoczął się Mszą św. koncelebrowaną w naszym kościele parafialnym św. Ap Piotra i Pawła, pod przewodnictwem Księdza Dziekana Krzysztofa Słabickiego.

11 maja 2008r. podczas Mszy św. o godz. 1030 odbyło się uroczyste zaprzysiężenie Parafialnego Zespołu Synodalnego w naszej Parafii.

Doroczna Uroczystość Bożego Ciała z procesją do czterech ołtarzy ulicami miasta odbyła się 22 czerwca 2008r. Licznie zgromadzeni parafianie przeszli trasą procesji, aby uczcić Jezusa Eucharystycznego.

W dniach 23 – 25 maja 2008r. odbyły się Dni Gminy i Miasta Nowogrodziec, pod hasłem „Nowogrodziec na folkowo”. 25 maja o godz. 1200 w kościele parafialnym św. Ap Piotra i Pawła w Nowogrodźcu została odprawiona Uroczysta Msza św. w intencji mieszkańców Gminy i Miasta Nowogrodziec. Po Mszy św. w kościele odbył się koncert Pana Krzysztofa Adamca(wiolonczela) oraz Chóru „Harmonia”. Wszyscy zgromadzeni na koncercie byli zauroczenie wykonywaną muzyką.

Także 25 maja 2008r. w Parafii św. Ap Piotra i Pawła w Nowogrodźcu odbyła się Uroczystość Pierwszej Komunii Św. dzieci kl. II.

W maju wykonano nagrobek na grobie śp. Ks. Kanonika Jana Słomki oraz zagospodarowano teren wokół grobu. Nagrobek został wystawiony z ofiar składanych przez parafian, jako wyraz wdzięczności za 27 lat pracy kapłańskiej zmarłego Proboszcza i Dziekana.

5 czerwca 2008r. odbyła się Uroczystość Bierzmowania młodzieży kl. III Gimnazjum. Do Bierzmowania przystąpiła także młodzież z Parafii św. Antoniego w Gierałtowie i Matki Bożej Częstochowskiej w Gościszowie, razem 153 osoby. Uroczystości przewodniczyła i Sakramentu Bierzmowania udzielił J. E. Ks. Bp Stefan Cichy – Biskup Legnicki. Po Uroczystości Bierzmowania Biskup Legnicki poświęcił nagrobek śp. Ks. Kanonika Jana Słomki.

7 czerwca 2008r. 50 osobowa grupa młodzieży z Panią katechetką Haliną Tutek udała się na spotkanie do Lednicy k/Poznania.

W niedzielę 22 czerwca odbył się odpust ku czci św. Jana Chrzciciela w Zabłociu, Sumie odpustowej przewodniczył Ks. Kanonik Edward Franczak Wicedziekan Dekanatu Nowogrodziec i Proboszcz Parafii w Gierałtowie, zaś homilię odpustową wygłosił Ks. Kanonik Ryszard Jerie, Proboszcz z Gościszowa, licznie zebrani parafianie i goście uczcili Uroczystość Narodzin św. Jana Chrzciciela.

29 czerwca doroczny Odpust Parafialny ku czci Św. Apostołów Piotra i Pawła, uroczystej sumie przewodniczył Ks. Kanonik Daniel Biszczanik, Proboszcz z Radogoszczy, a Słowo Boże wygłosił Ks. Kanonik Ryszard Soroka, Proboszcz z Piechowic.

Z dniem 25 sierpnia z Parafii w Nowogrodźcu został odwołany wikariusz, Ks. Paweł Jagusz, który został przeniesiony do Parafii Katedralnej w Legnicy. Nowym wikariuszem został mianowany neoprezbiter Ks. Sławomir Dębowiak.

Do pracy w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Nowogrodźcu został zatrudniony nowy katecheta Pan Wojciech Kochan, który objął lekcje w klasach I i II Gimnazjum.

14 września odbyły się Dożynki Gminne w Zabłociu – Mszy św. dożynkowej przewodniczył Ks. Dziekan Krzysztof Słabicki, a homilię wygłosił Ks. Kanonik Ryszard Jerie Proboszcz z Gościszowa.

We wrześniu w naszej parafii odbywał praktykę diakońską dk Krzysztof Sieradzki.

We wrześniu od 15 do 23 odbyła się Pielgrzymka Jubileuszowa do Lourdes z naszej Parafii, z okazji 150 rocznicy objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous. 

Biskup Legnicki dla naszej parafii w miesiącu grudniu ustanowił trzech Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej: Krzysztofa Makuch, Adama Sudoł i Ireneusza Ślusarczyka, którzy będą bardzo przydatni przy rozdzielaniu Komunii św. i zanoszeniu Jej dla chorych.

„Gwiazdka Życzliwości” stała się już tradycją naszego Miasta, na Rynku nowogrodzieckim po raz drugi odbyła się 23 grudnia, aby wspólnie świętować Boże Narodzenie. Życzenia Świąteczne złożyli Pan Robert Relich Burmistrz Nowogrodźca i Ks. Dziekan Krzysztof Słabicki.

W dniu 24 grudnia o godz. 1200, ogłoszono nowego Biskupa Pomocniczego Diecezji Legnickiej, został nim mianowany Ks. Prałat dr Marek Mendyk. W uroczystości ogłoszenia wziął udział Ks. Dziekan Krzysztof Słabicki, który Biskupowi Nominatowi złożył gratulacje w imieniu Dekanatu Nowogrodziec.

2007

Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła dnia 17 listopada 2007 r. została osierocona śmiercią Proboszcza. W Szpitalu Powiatowym w Bolesławcu zmarł Ksiądz Kanonik Jan Słomka, Proboszcz Parafii w Nowogrodźcu i Dziekan Dekanatu Nowogrodziec.

Transporta zwłok zmarłego księdza do kościoła parafialnego w Nowogrodźcu odbyła się 19 listopada 2007 r. pod przewodnictwem Księdza Infułata, prof. dr hab. Władysława Bochnaka. Cała pogrążona w żałobie Parafia czuwała przy trumnie zmarłego Proboszcza. 20 listopada 2007 r. odbył się pogrzeb Księdza Kanonika Jana Słomki, któremu przewodniczył Biskup Stefan Cichy – Biskup Legnicki. W pogrzebie wzięło udział wielu księży z Diecezji Legnickiej, Archidiecezji Wrocławskiej i Diecezji Świdnickiej oraz prawie cała wspólnota parafialna.

Na zakończenie uroczystości pogrzebowych, Biskup Legnicki ogłosił ustanowienie nowego Proboszcza i Dziekana w Nowogrodźcu. Został nim mianowany Ksiądz Kanonik Krzysztof Słabicki, dotychczasowy Proboszcz Parafii św. Andrzeja Apostoła w Męcince.

 

Nowo mianowany Proboszcz i Dziekan przybył do Nowogrodźca dnia 25 listopada 2007 r., równocześnie w tym dniu został odwołany z Parafii Nowogrodziec wikariusz parafialny Ksiądz Jacek Wojeński, który został przeniesiony do Parafii św. Jadwigi w Złotoryi.

Dnia 2 grudnia 2007 r. odbyła się uroczystość wprowadzenie w urząd Proboszcza i Dziekana Księdza Krzysztofa Słabickiego. Obrzędu tego dokonał Biskup Legnicki Stefan Cichy.

Podczas wprowadzenia Biskup przekazał nowo mianowanemu Proboszczowi klucze do kościoła i innych obiektów parafialnych, jako znak przejęcia odpowiedzialności za Parafię. Nowy Proboszcz ucałował także ołtarz jako symbol czci dla miejsca przy, którym będzie sprawował Przenajświętszą Ofiarę Pana Jezusa. Został także przez Biskupa na ambonę, z której będzie nauczał i przekazywał Słowo Boże. Po uroczystościach w kościele na plebanii odbyła się kolacja z udziałem Biskupa i zaproszonych księży.

Zaraz po uroczystościach w grudniu rozpoczął się remont plebanii, rozpoczął się on od mieszkania Proboszcza. Podczas remontu wymieniono okna, odnowiono ściany i podłogi, ocieplono sufit, wyremontowano łazienkę, wykonano nową szafę w garderobie.

 

Po remoncie mieszkania proboszcza, wyremontowano mieszkanie dla księdza wikariusza. Ksiądz Paweł Jagusz wikariusz parafii w Nowogrodźcu zamieszkał w dwóch pokojach z łazienką.

Od drugiej niedzieli Adwentu (9 grudnia 2007r.) rozpoczęły się w naszej Parafii Rekolekcje adwentowe, które trwały do środy włącznie. Rekolekcje wygłosił Ksiądz dr Dariusz Pudełko z Legnicy.

W drugą niedzielę Adwentu odbył się także odpust w kościele pomocniczym p. w. św. Mikołaja w Nowogrodźcu. Mszę św. Odpustową odprawił i kazanie wygłosił Ksiądz dr Dariusz Pudełko.

21 grudnia 2007r. na Rynku Nowogrodźca odbyła się „Gwiazdka Życzliwości” w czasie, której życzenia świąteczne złożyli Burmistrz Miasta Pan Robert Relich i Ksiądz Dziekan Krzysztof Słabicki.

Bezpośrednio po Świętach Bożego Narodzenia rozpoczęła się Wizyta Duszpasterska zwana Kolędą, w czasie której księża odwiedzili mieszkańców w domach. Była to sposobność do zapoznania się z parafią nowego Proboszcza.